FV30C 3 275S 60kA 3 poles surge protection device
AC Surge protective device for low-voltage distribution system
Model No.: FV30C/3-275S
• Class II / Type 2 surge protective devices.
• For using in the lightning protection zones concept at boundary 1-2.
• The core parts are metal oxide vristor components with high discharge capacity.
• Reliable control thanks to Thermo Dynamic Control disconnector.
• With remote signaling contact for control device.
• Fault indication via red mark in the inspection window.
• Protection mode --- L1,L2,L3-PE
1.Coding
2. Dimension
3. Circuit
4. Electrical parameters
Model. No.
FV30C/3-275S
SPD protection conforms to IEC 61643-11 / EN 61643-11
Type 2
SPD installation type conforms to IEC 61643-11 / EN 61643-11
Class II
Protection level conforms to DIN VDE0675-6
C
Type of Network
IT
Protection mode
L1 , L2 , L3-PE
Nominal Voltage UN
220/380 Vac/50(60)Hz
Maximum continuous operating voltage UC
275 Vac/50(60)Hz
Continuous operating current IC
<20 µA
Residual current IPE
≤20 µA dc
≤500 µA ac
Standby power consumption PC
≤25 mVA
Maximum discharge current (8/20μs) Imax
60 kA
Nominal discharge current (8/20μs) In
30 kA
Voltage protection level Up
≤1.5 kV
Isolation resistance Risol
>1000 MΩ
Response time tA
≤25 ns
Remote control contact
YES
Disconnection indicator
Mechanical indicator
(Green: OK, Red: Replace)
Minimum area of connecting cable
4 mm2
Maximum area of connecting cable
25 mm2
Installation location
Inside
Mounting type
35mm DIN rail acc. to EN 60715
Color
Gray
Degree of protection
IP20
Housing material
UL94V-0
Ambient temperature
-40°C ~+80°C
Altitude
≤2000 m (amsl (above mean sea level))
Permissible humidity
30%~90%
5. Installation
Long press to look detail
Long by picture save/share