FV12.5B+C 2+NPE 1000 PVNS Type 1+2 12.5kA PV Surge Arrester
DC surge arrester for PV system
Model No.: FV12.5B+C/2+NPE-1000PVNS
• DC surge Protective device specially used for photovoltaic system less than 1000Vdc.
• The core parts are metal oxide vristor components with high discharge capacity.
• With reliable control thanks to Thermo Dynamic Control disconnector.
• Without remote signaling contact for control device.
• Fault indication via red mark in the inspection window.
1.Coding
2. Circuit
3. Dimension
4. Electrical parameters
Model. No.
FV12.5B+C/2+NPE-1000PVNS
SPD protection conforms to EN50539-11/IEC61643-31
Type 1+2
SPD installation type conforms to EN50539-11/IEC61643-31
Class I+II
Protection level conforms to DIN VDE0675-6
B+C
Type of Network
Photovoltaic systems DC side
Protection mode
(+/-)-PE , (-/+)-PE
Nominal Voltage  Uocstc
1000 Vdc
Maximum continuous operating voltage for PV application UCPV
1000 Vdc
Continuous operating current ICPV
<20 uA
Residual current IPE
≤20 uA DC
≤500 uA AC
Standby power consumption PC
≤25 mVA
Nominal discharge current (8/20μs) In
20 kA
Impuse discharge current (10/350μs) Iimp
6.25 kA
Total Impuse discharge current (10/350μs) Itotal
12.5 kA
Short-circuit current rating Iscpv
1000A
Voltage protection level Up
≤4.75 kV
Isolation resistance Risol
>1000 MΩ
Response time tA
≤25 ns
Remote control contact
YES
Disconnection indicator
Mechanical indicator
(Green: OK, Red: Replace)
Minimum area of connecting cable
6 mm2
Maximum area of connecting cable
35 mm2
Installation location
Inside
Mounting type
35mm DIN rail acc. to EN 60715
Color
Gray
Degree of protection
IP20
Housing material
UL94V-0
Ambient temperature
-40°C ~+80°C
Altitude
≤2000 m (amsl (above mean sea level))
Permissible humidity
30%~90%