FV20C 3 1000PVS TUV certified Y type DC surge arrester SPD
DC Surge protective device for PV system
Model No.: FV20C/3-1000PVS
• DC surge Protective device specially used for photovoltaic system less than 1000Vdc.
• The core parts are metal oxide vristor components with high discharge capacity.
• With reliable control thanks to Thermo Dynamic Control disconnector.
• With remote signaling contact for control device.
• Fault indication via red mark in the inspection window.
1.Coding
2. Dimension
3. Circuit
4. Electrical parameters
Model. No.
FV20C/3-1000PVS
SPD protection conforms to EN50539-11/IEC61643-31
Type 2
SPD installation type conforms to EN50539-11/IEC61643-31
Class II
Protection level conforms to DIN VDE0675-6
C
Type of Network
Photovoltaic systems DC side
Protection mode
(+/-)-PE , (-/+)-PE , (+/-)-(-/+)
Nominal Voltage  Uocstc
1000 Vdc
Maximum continuous operating voltage for PV application UCPV
1200 Vdc
Continuous operating current ICPV
<20 uA
Residual current IPE
≤20 uA dc
≤500 uA ac
Standby power consumption PC
≤25 mVA
Maximum discharge current (8/20μs) Imax
40 kA
Nominal discharge current (8/20μs) In
20 kA
Short-circuit current rating Iscpv
10 kA
Voltage protection level Up
≤3.6 kV
Isolation resistance Risol
>1000 MΩ
Response time tA
≤25 ns
Remote control contact
YES
Disconnection indicator
Mechanical indicator
(Green: OK, Red: Replace)
Minimum area of connecting cable
4 mm2
Maximum area of connecting cable
25 mm2
Installation location
Inside
Mounting type
35mm DIN rail acc. to EN 60715
Color
Gray
Degree of protection
IP20
Housing material
UL94V-0
Ambient temperature
-40°C ~+80°C
Altitude
≤2000 m (amsl (above mean sea level))
Permissible humidity
30%~90%